Az elmúlt évek legnagyobb hálózatos projektje életciklusát tekintve hamarosan a kivitelezés fázisába lép, ahol majd az elkészült optikai hálózat összeköttetéseinek átadás-átvétele során felmerülő mérési követelmények kiemelt figyelmet kapnak.

Lassan a csapból is a GINOP 3.4.1 Szupergyors Internet Program (SZIP) folyik, a hazai távközlési szolgáltató cégek és azok kivitelezői is ezzel foglalkoznak, ráadásul mivel itt a jó idő, lassan megkezdődhetnek a terepi munkálatok is.

Ha az európai országok szélessávú lefedettségét figyeljük, akkor érdekes módon hazánk 2016 év elején nem állt rosszul a rangsorban, hiszen a felső egyharmad alsó fertályát megcélozva a 30Mb/s sebességnél a háztartások 33%-át már lefedte, míg a 100Mb/s sávszélességnél 14%-os a penetráció és olyan országok vannak mögöttünk, mint Ausztria, Dánia, Spanyolország, Finnország vagy Franciaország, Nagy Britannia és Németország egyaránt. De az EU átlag is csupán 22% és 8%-ot mutat ezekben a számokban.

30Mb/s lefedettség az Európai unióban

30Mb/s lefedettség az Európai unióban

 

100Mb/s lefedettség az Európai unióban

100Mb/s lefedettség az Európai unióban

 

Ha a magyarországi projektet nézzük, akkor az is elmondható, hogy az első 143 konvergencia régióra és 510.000 igényhelyre meghirdetett pályázatból 139 régióban sikeres eredmény született és az alkalmazott technológia szempontjából 87%-ban P2P vagy P2MP FTTH, 6-6%-ban Kábel TV-s HFC DOCSIS, illetve VDSL2 hálózatok kerülnek kiépítésre, és mindösszesen 1%-a lesz vezeték nélküli, WLAN megoldásra épülő.

Ebből a pályázatból szakmai értelemben is látszik az FTTH, azon belül is a GPON technológia térhódítása hazánkban, de más országokban hasonlóan. Természetesen ebben komoly szerepe volt most a pályázat kiírónak (KIFÜ) is, aki a jövőt és a hálózati megbízhatóságot felül pontozta, ha valaki ezt a technológiát választotta.

Ha a pályázattól egy kicsit eltekintünk, akkor is valós tény, hogy alig 10 évvel ezelőtt még a beruházási (CAPEX) költségek csökkentése volt napirenden a telekommunikációs cégek döntéshozóinál. Napjainkban a sávszélesség igény töretlen növekedésével a szolgáltatók kénytelenek jelentősen növelni a hálózati kapacitásokat, miközben igyekeznek a szintén létfontosságú üzemeltetési (OPEX) költségek lefaragását is szem előtt tartani.

Mivel a sávszélesség igény – akár hazai, akár EU követelmény szempontjából – sokkal gyorsabban nő, mint az árbevétel, a szolgáltatók számára nincs más lehetőség, mint gyorsan és elszántan továbblépni az FTTH telepítések irányába, számos olyan technikus foglalkoztatásával, akik közül sokan éppen rézhálózatosból válnak ?optikussá?. Ez az átképzés eleinte két fő ok miatt lehet költséges.  Először is a korábban rézhálózatosként dolgozók általában nem rendelkeznek optikai szálmérési tudással, ami növeli a betanulási időt. Másodszor pedig kevesebb az olyan tapasztalt technikus, aki hatékonyan képes mérni és hibát elhárítani az optikai hálózaton. A mérendő szálak számával pedig növekszik annak az esélye, hogy néhány esetben a kiértékelés téves eredményre vezet, vagy hibás karakterizálás történik. Ez az új szolgáltatás telepítések és a hibaelhárítások során méréstechnikai hibákhoz és végső soron növekvő számú kiszálláshoz vezet, melynek kellemetlen OPEX költséget növelő hatása is van.

A GPON ajánlások és a szabványt hazai környezetre átültetve a KIFÜ is megköveteli és határozottan ajánlja is a felhasználónak a hálózat fizikai szinttől a sávszélesség garantálásáig terjedő (Layer 1-4) korrekt dokumentálását, amiben az előadást hallgató segítségére szeretnénk lenni, akik ezt a blokkot választják. A jó hír, hogy e követelmények minden optikai hálózatot építő cégnek, szakembernek, alvállalkozónak egyaránt fontosak, mivel a SZIP projekt ajánlásai gyakorlatilag a szabványok alapjaira hivatkoznak. Az előadások abban tudnak a segítségükre lenni, hogy a megrendelő ? aki lehet a KIFÜ, de más szolgáltató is ? által kért követelményeknek milyen szakmai praktikákkal, költségcsökkentő és egyéb ?szupergyors? mérési módszerekkel tudjunk elérni olyan hatékonyságot, hogy a sok telepítési feladat határidőre történő teljesítése ne a méréseken múljon, valamint egyszerűen elvégezhessük az átadás során végzett sávszélesség garancia teszteket is bármilyen technológia választása esetén. Ebben az EU által irányított BEREC testülete által meghatározott eljárás is a segítségünkre lesz, amit megosztunk a résztvevőkkel.

A ?Szupergyors Internet? Szupergyors mérések!? című blokkban elhangzó előadások kiemelt figyelmet szentelnek a P2P és P2MP optikai szakaszok építésének és az elkészült hálózatok átadás-átvétele során felmerülő ? fizikai szinttől a sávszélesség garantálásáig terjedő ? mérési követelményeinek.

Az equicomferencia 2017 weboldalát itt éri el.

 

Ha hasznosnak találod az oldalt, oszd meg másokkal is