Az adatsebességek drasztikus növekedése sok változást fog hozni az adatközponti infrastruktúrák terén is, gondoljunk csak a Category 8 megjelenésére vagy a szélessávú multimódusú szálakra.

A közel 1,2 milliárd aktív felhasználójával a Facebook ?csak? a harmadik legforgalmasabb oldal a Google és a Youtube mögött. 2004-es indulását követően pár bérelt szerverrel rendelkezett, ami 2008-ra 10000-re, majd 2009-re hirtelen 30000-re nőtt. 2010 januárjában megépítette első saját, 14000 m2-es adatközpontját, melyet rövidesen még 15000 m2-el bővített, ekkor már 60000 db szerverrel rendelkezett. Hogy ma mekkora ez a szám? Ki tudja.


Facebook Altoona adatközpont (Foto: @2014 Jacob Sharp Photography)

 

Azonban nem csak a négyzetméter és a szerverszám növekedik exponenciálisan, hanem az infrastruktúra adatsebessége is, ráadásul a szerversűrűség növekedése csak olaj a tűzre. Nem véletlen, hogy az access, az aggregációs és a core rétegekben is fel kell készülni a jövő kihívásaira és előre tervezni kell a migrációs fázisokat.

A szerver-switch kapcsolatok esetében sokáig elvoltunk a sodrott érpáros kábelekkel és a jó öreg RJ45 csatlakozókkal. A technológia 10 Gbps átvitelére is alkalmas Cat6A kábelezésen, azonban azt már néhány éve láttuk, hogy ez nem lesz sokáig elegendő, szükség lesz nagyobb átviteli kapacitásra. Optikai interfészekkel felszerelni a szervereket sok szempontból sem előnyös, így a szakmai szervezetek nagy erőbedobással dolgoztak a 25 és 40 Gbps sebességek rézkábeleken történő átvitelén. A 2016-os év eseménydús volt ebből a szempontból, hiszen megjelentek a 25GBASE-T és 40GBASE-T szabványok, valamint a Category 8 kábelezés. Ezzel együtt azonban sok olyan megoldandó feladat is napvilágot látott, melyekre gondolni kell a rendszerek tervezésekor, telepítésekor és átadásakor.

Az aggregációs és core rétegek esetében is egyre szűkösebbnek bizonyult a lézer optimalizált multimódusú szálakon a 10 Gbps-os átvitel, így megjelentek az un. párhuzamos átviteli megoldások és a multiszálas MPO csatlakozók. Ezekkel 4×10 vagy 10×10Gbps-os felosztásban 40 és 100 Gbps átvihető. Ennek minden nehézségével, hiszen az MPO csatlakozókkal teletömött adatközpontok üzemeltetése minden szempontból komplikáltabb, gondoljunk csak a legegyszerűbb dologra, a polaritás problémájára. Nem véletlen, hogy a piaci szereplők komoly erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy egy multimódusú szálon (illetve szálpáron) minél több információt tudjanak átvinni. A szélessávú multimódusú szálak (WBMMF) és az SWDM technológia alkalmazásával visszatérhetünk a duplex optikai átvitelekre a 40 és 100 Gbps-os sebességek esetén is.

?Az adatközpontok kristálygömbje? című blokkunk élő mérésekkel és esettanulmányokkal színesített előadásai olyan réz- és optikai kábelezési technológiákat mutatnak be, melyek meghatározói lesznek a jövő adatközpontjainak.

Az equicomferencia 2017 weboldalát itt éri el.

 

Ha hasznosnak találod az oldalt, oszd meg másokkal is