A Wi-Fi egy komplex technológia, de a mérése nem feltétlenül kell, hogy az legyen! Az AirCheck™ G2 WiFi teszter egy kompakt hibakereső eszköz, melynek segítségével azonosítható és elhárítható a legtöbb terepi WLAN probléma.

Wi-Fi hálózatok esetében a problémák sokrétűek lehetnek, de a legfontosabb mindig az, hogy össze tudjunk gyűjteni minden szükséges információt az adott környezetről a gondok megértéséhez. A problémák általában három csoportba oszthatók:

  1. Nem lehet kapcsolódni a WiFi hálózathoz
  2. Lassú a WiFi hálózat
  3. Biztonsági fenyegetettségek észlelése

Az AirChek G2 képességeinek megértéséhez célszerű ismerni az általa támogatott funkciókat.

  • Vezeték nélküli hálózatok és azok részleteinek megjelenítése 2,4 és 5 GHz-en.
  • Hozzáférési pontok (továbbá AP) listázása.
  • Kapcsolódás az adott AP-hoz és IP-szintű kommunikációs teszt.
  • Jelszint és interferencia mérés minden csatornán vagy a kiválasztott AP által használt csatornán.
  • Csatorna telítettség meghatározása.
  • Interferencia hatása az adott csatornára.

Nem lehet kapcsolódni a WiFi hálózathoz

Hálózatok és AP-k

A kliens az általa ismert WiFi hálózatot keresi, és ahhoz igyekszik csatlakozni. Az adott ponton akár egy vagy több AP is kiszolgálhatja az érintett hálózatot. Fontos ismerni, hogy mely AP-k érhetők el a vizsgált területen, továbbá azok megfelelő módon vannak-e konfigurálva. Amennyiben egy AP valamilyen oknál fogva nem üzemel, annak lehet távtáplálásbeli oka, amit az AirCheck G2 az Ethernet teszt segítségével tud ellenőrizni.

Fontos paraméter az jel-zaj viszony (SNR). A 10dB SNR praktikus minimumnak mondható, a 20 dB már stabil kapcsolatot biztosít, míg 30 dB kitűnő minőségű hozzáférést tesz lehetővé. A nagyobb sávszélesség csak nagyobb SNR mellett lehetséges. Amennyiben az SNR alacsony érték, az AP túl messze lehet, illetve valami blokkolhatja az RF jelet.

AP konfiguráció

Az AP-k számos 802.11 módot támogathatnak (802.11a/b/g/n/ac), továbbá különböző titkosítási beállításokkal üzemelhetnek (Open, WEP, WPA, WPA2, 802.1x). A klienseknek hardveresen támogatniuk kell a fenti módokat, és konfigurációban követniük kell az elvárt titkosítási beállításokat.

Amennyiben egy SSID nem látszik, elképzelhető, hogy az AP konfiguráció tiltja az un. broadcast módot (Hidden SSID). Ettől persze még a kliens tudhat kapcsolódni, de ezt implicit be kell állítani a kliens konfigurációjában.

Kapcsolódási probléma léphet fel, ha un. MAC szűrést alkalmaz a hálózat. Ennek megfelelő működés könnyen ellenőrizhető az AirCheck G2 Wifi teszter segítségével.

Interferencia vizsgálata

Az interferencia mértéke, illetve aránya a valós 802.11 forgalomhoz képest fontos információval szolgál a csatornák kihasználtságáról.

Az interferencia időbeli változásának nyomkövetése hasznos az IT üzemeltetők számára, hogy mikor és hol kell keresni a WiFi hálózat működésére káros hatású RF forrást. A 2,4 GHz sávban számos eszköz okozhat interferenciát, mint pl.: mikrohullámú sütő, Bluetooth? és ZigBee eszköz, videokamera, játék kontroller, stb.

Az interferencia csökkentésének egyik megoldása lehet a szabad csatornák használata, illetve áttérés másik sávra (5GHz 2,4GHz helyett).

Amennyiben egy másik AP okozza az interferenciát, megoldást jelenthet az adási teljesítmény csökkentése, ami a lefedett terület átlapolódását csökkenti.

Az interferencia jelensége felléphet az azonos (co-channel interference), vagy szomszédos frekvenciákon (adjacent channel interference) dolgozó eszközök esetében.

Kapcsolódás az AP-hoz

A kapcsolódási teszt akkor teljes, ha nem csak a hálózat ellenőrzése történik, hanem az a megadott AP-n keresztül valósul meg. A folyamat részét kell, hogy képezze az azonosítás, IP cím lekérés, PING teszt, romaing teszt. Ezek a beállítások az AirCheck G2 profiljában mérési helyre specifikált módon előkészíthetők, majd a mérés során aktivizálhatók.

Kliens esetek

Az AirCheck G2 képes vizsgálni a kliens beállításait és működését (jelszint, AP MAC és név, csatorna, SSID, sávszélesség, titkosítás, 802.11 mód, aktivitás).

További hálózati esetek

Előfordulhat, hogy WiFi hálózat elemei megfelelő konfigurációval és teljesítménnyel bírnak, a kliens mégsem tudja megfelelő minőséggel elérni a szolgáltatásokat. Az AirCheck G2 éppen ezért ellenőrzi az alapvető szolgáltatásokat (DNS, DHCP, switch, gateway) és azokat az alkalmazásokat, amik a kliens számára fontosak.

Lassú a WiFi hálózat

Számos oka lehet annak, ha a hálózat lassú. Például alacsony jelszint, interferencia, túlterhelés és kevert hálózati működés. Mindezek ellenőrzésére felkészült az AirCheck G2 WiFi teszter.

Biztonsági fenyegetettségek észlelése

A rádiós közeg nyitottsága miatt kitüntetett figyelmet kell fordítani a WiFi hálózat biztonságára. Az alapvető elvárások közé tartozik a hálózat biztonsági beállításainak ellenőrzése, az RF paraméterek (jelszint, SNR, interferencia) küszöbértékhez viszonyított teljesülése. Az AirCheck G2 jelzi, amennyiben az nem felel meg a szükséges elvárásoknak, illetve felismeri a téves beállításokat.

Az AirCheck G2 AutoTest funkciója vizsgálja a fenti kérdéseket és Pass/Fail jelzést ad minden ellenőrzött paraméterről. Továbbá az érintett kliens beállításaival teszteli a hálózati kapcsolódást és a szükséges szolgáltatások elérhetőségét.

Összefoglalva az AirCheck G2 WiFi teszter tartalmazza mindazokat az ellenőrzési funkciókat, amik szükségesek a terepi WiFi problémák felderítéséhez, illetve azok elhárításához. Az ellenőrzés során keletkezett mérési eredmények tárolhatók, később szükség esetén elővehetők. Ez lehetővé teszi a probléma előtti és utáni állapot összehasonlíthatóságát, ami hozzájárul a WiFi üzemeltetés tapasztalatainak bővítéséhez és közvetett módon növeli a felhasználói megelégedettséget.

Ismerkedjen meg az új WiFi AirCheck G2 WiFi teszterrel egy virtuális séta segítségével.

AirCheck G2 WiFi teszter termékoldal

 

Ha hasznosnak találod az oldalt, oszd meg másokkal is